Izglītības programmu
īstenošanas vieta
Dagda Višķi
MĀCĪBAS NODARBINĀTAJIEM! PIESAKIES LĪDZ 12. JANVĀRIM PLATFORMĀ stars.gov.lv
Sākums \ Aktualitātes \ Ziņu arhīvs

Telefonu izmantošana nodarbībās apgrūtina mācību procesu

08.02.2019
 

No 4. līdz 8.februārim Daugavpils Būvniecības tehnikumā (DBT) norisinājās Interneta drošības nedēļas pasākumi, kuru gaitā ar audzēkņiem tika pārrunātas tādas tēmas, kā emocionāla pazemošana internetā, kam ziņot par pārkāpumiem internetā, apspriesti iemesli, kāpēc rodas atkarība no interneta un analizētas brīdinošas pazīmes, kas var norādīt uz to, ka interneta izmantošana bērnam vai pusaudzim ir kļuvusi problemātiska. Tāpat tika sarīkots konkurss "Izaicini savas pelēkās šūnas!" un piedāvāta iespēja audzēkņiem vienu mācību dienu pavadīt bez mobilā telefona.

Maksims, kurš bija viens no diviem brīvprātīgajiem, kuri nolēma pārbaudīt sevi, piekrītot pavadīt dienu bez mobilā telefona, daloties iespaidos, atzina, ka pašam bijis interesanti noskaidrot vai viņš veselu dienu spēs izturēt bez telefona. Kā izrādījās, tas nebūt nav bijis pārāk sarežģīti. "Galvenās grūtības bija tādas, ka man nebija kur paskatīties stundu sarakstu un kabinetus, kur tās notiek. Citu grūtību praktiski nebija," dalījās iespaidos Maksims.

Izglītojamais atzina, ka telefons viņam vajadzīgs galvenokārt, lai kādam pazvanītu vai sameklētu interesējošo informāciju. Tāpat viņš atzina, ka mobilo telefonu izmantošana mācību stundās stipri apgrūtina mācību procesu, jo novērš izglītojamo uzmanību no nodarbībām, traucē cilvēkam domāt un apgūt mācību vielu. "Ja tev kabatā ir telefons, rodas vēlme ieiet internetā, sameklēt tur kaut ko. Tādā veidā tiek novēsta uzmanība," secina Maksims. Visbiežāk jaunieši telefonus izmantojot komunikācijai sociālajos tīklos un spēlēm.    

DBT bibliotekāre Jeļena Sokolova informēja, ka "Drossinternets.lv" jau 13. gadu pēc kārtas organizēja Latvijā Vispasaules Drošāka interneta dienu. Šogad tās sauklis bija  “Drošāks internets sākas ar tevi!”, aicinot ikvienu domāt par to, kā mēs katrs rūpējamies par savu drošību internetā, un kāds ir mūsu ieguldījums, veidojot labāku interneta vidi. Tehnikums šajā pasākumā  piedalījās jau piekto reizi. Pasaulē šī diena tika atzīmēta jau 16. gadu pēc kārtas.

Psihologs Jurijs Stičinskis pastāstīja, ka Interneta drošības nedēļas pasākumos, kā ierasts, tika rīkoti pirmkursniekiem, jo vecāko kursu izglītojamie interneta drošības jautājumus ir izgājuši, sākot studijas. "Savulaik ir bijuši arī tādi izglītojamie, kas piedalījušies testā, lai noteiktu vai viņiem ir atkarība. Šogad šādu vēlmi neviens nav izrādījis, paužot pārliecību, ka viņiem šādas atkarības nav. To, ka šī gada pirmkursniekiem nav atkarību no datoriem vai telefoniem atzinuši arī daudzi skolotāji. Izglītojamie, kam ir dator atkarība, bieži vien neiet uz skolu. Nereti par šo problēmu skolotājiem ziņo jau izglītojamo vecāki vai skolas biedri," pastāstīja Stičinskis.

Interneta drošības nedēļā tika pārrunāti arī riski un apdraudējumi internetā, kā sevi pasargāt no apvainojumiem, kā rīkoties, ja uzzinājāt, ka dara pāri jūsu draugam, kur vērsties problēmu gadījumā un ko pašam nedarīt, jo atbildība par internetā pastrādātiem pārkāpumiem ir tāda pati kā par noziegumiem reālajā dzīvē. Turklāt pierādīt internetā pastrādātu noziegumu ir daudz vieglāk.

"Drossinternets.lv" ir vieta, kur vērsties par pārkāpumiem internetā, kur anonīmi var aizsūtīt savas problēmas aprakstu, vai informēt par grūtībām, ar kurām nākas saskaries. Patlaban ir izstrādāta arī šāda mobilā aplikācija.

Sagatavoja Ivars Soikāns

 

« atpakaļ