Izglītības programmu
īstenošanas vieta
Dagda Višķi
Sākums \ Aktualitātes \ Ziņu arhīvs

Mācību ekskursija uz Latvijas Ceļu muzeju

18.10.2016
 

6. oktobrī PIKC  “Daugavpils Būvniecības tehnikuma” grupu 1-33, 2-33, 3-33 un 2-04 audzēkņi kopā ar grupu audzinātājām Ingu Pujati, Tatjanu Ivanovu un Natāliju Golubevu devās mācību ekskursijā uz Tukumu un tā apkārtni.

Galvenais ekskursijas mērķis bija apmeklēt Latvijas Ceļu muzeju, kurš iekārtots Šlokenbekas muižā, kas ir viens no retajiem nocietinātās viduslaiku muižas paraugiem Baltijā un vienīgais Latvijā, kas saglabājies līdz mūsu dienām. Muižas dzīvojamā ēkā var iegūt informāciju par Latvijas ceļu tīkla un ceļu nozares attīstību. Šeit izvietotie materiāli stāsta par to, kā ceļš daudzu gadsimtu laikā audzis no takas līdz automaģistrālei, kādi bijuši pirmie baļķu un akmens ceļi, kā arī pirmie ceļu projekti. Interesanti ir mūsu gadsimta sākumā izmantotie ceļu projektēšanas un būvniecības mērinstrumenti. Lai ceļš būtu ilgi izmantojams un labi kalpotu, ir nepieciešams par to rūpēties. Tādēļ sava vieta muzejā ierādīta arī materiāliem, kas stāsta par ceļu remontu un uzturēšanu, kā arī cilvēkiem, kas veikuši šo darbu. Neatņemama ceļu sastāvdaļa ir tilti. Tiltiem ir veltīta atsevišķa ekspozīciju zāle “No laipas līdz iekārtam tiltam”. Te ir iespēja aplūkot dažādu tiltu konstrukcijas, maketus un projektus.Kalna ratnīcā izvietota zirgu iejūgu, ratu un ragavu kolekcija, kā arī zirgu vilkmes ierīces ceļu darbiem. Otrā stāva galerijas 24 vitrīnās ir apskatāmi materiāli par zirgkopību un zirga izmantošanu tautsaimniecībā, par zirgu sportā, mākslā, tautas dziesmās un ticējumos.Lejas ratnīcā novietoti dažādi ceļu būves mehānismi. Šeit atrodas arī muzeja lepnums – 1924. gadā izgatavotais firmas "Marshall" tvaika veltnis un Livonijas ūdens ceļu kartes kopija, kuras oriģināls zīmēts 1573. gadā.

Nākamais apskates objekts bija Durbes pils. Kaut arī Durbes pils kompleksa apbūve veidojusies kopš 17. gs., pateicoties grāfa fon Mēdema iecerētajām un J. G. Ā. Berlica realizētajām pārbūvēm tā tiek uzskatīta par izcilu Kurzemes klasicisma arhitektūras paraugu. Durbes pils restaurācija pabeigta 2009. gadā un muzeja darbinieki strādā pie tā, lai atjaunotu arī citas kompleksa ēkas. Durbes pils ir vienīgā no agrākajām Latvijas muižu kungu mājām, kur atjaunots 19. gadsimta beigu un 20. gadsimta sākuma interjers un radīts zināms priekšstats par vācbaltu kultūru. Durbes pils pirmajā stāvā rekonstruēts vēsturiskais kungu mājas interjers, bet pārējās telpās izvietotas izstādes un ekspozīcijas, kas iepazīstina ar muižu nozīmi mūsdienu Latvijas kultūrvidē un to vēsturiskajām tradīcijām. Savukārt bijušajā klētī iekārtota etnogrāfijas ekspozīcija "Latvietis un viņa kungs", kas atspoguļo zemnieku un amatnieku dzīvi muižās.

Interesanta ekspozīcija bija skatāma Tukuma pilsētas vēstures muzejā “Pils tornis”. Muzejs ierīkots bijušās Livonijas ordeņa pils daļā, kas ir izveidots laika posmā starp 1772. un 1787. gadu, izmantojot kādreizējās Livonijas ordeņa pils ziemeļaustrumu stūra mūra fragmentus un tiek dēvēts par „Pils torni”. Muzejā skatāmā ekspozīcija, kas atspoguļo 20. gadsimta norises Tukumā, Latvijas un Eiropas sabiedriski politisko notikumu kontekstā īpaši akcentējot pagrieziena momentus, tostarp četrdesmitos gadus, kas pilnībā reorganizēja ierasto dzīves kārtību un apvērsa "pasauli kājām gaisā", mainot pilsētas iedzīvotāju etnisko sastāvu, dzīvesveidu, tradīcijas un arī uzskatus, piespiežot "aizmirst" pagātni.

Ekskursijas noslēgumā audzēkņi devās uz atpūtas parku “Milzkalns”, kur audzēkņi uzspēlēja peintbolu.

Galerija



Sagatavoja: Ceļu būves nodaļas vadītāja Inga Pujate

« atpakaļ