Izglītības programmu
īstenošanas vieta
Dagda Višķi
MĀCĪBAS NODARBINĀTAJIEM! PIESAKIES LĪDZ 12. JANVĀRIM PLATFORMĀ stars.gov.lv
Sākums \ Aktualitātes \ Jaunumi

Mācību ekskursija uz Latvijas Universitātes muzeju un Latvijas Nacionālo bibliotēku

17.12.2024
 

 Latgales Industriālā tehnikuma izglītojamie no grupām 1-03, 2-03, 3-03 un 4-03 kopā ar skolotājām Jeļenu Trofimovu, Irinu Abramovu un Sigitu Svēteņu 17. decembrī devās mācību ekskursijā uz Latvijas Universitātes muzeju un Latvijas Nacionālo bibliotēku programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros. Arhitektūras un dizaina nodaļas Interjera dizaina asistenti piedalījās izglītojošā un radošā ekskursijā, kas aptvēra vairākus nozīmīgus kultūras un mākslas objektus Rīgā.

Latvijas Universitātes muzejā izglītojamie kopā ar muzeja speciālistiem izpētīja Rīgas centra arhitektūru. Tika apskatīti nozīmīgi arhitektūras objekti un analizētas vēsturiskās izmaiņas pilsētas tēlā kopš 20. gadsimta sākuma. Audzēkņi salīdzināja tādu ievērojamu arhitektu kā Kārļa Johana Felsko, Reinholda Šmēlinga un Augusta Franča Folca darbus ar mūsdienu arhitektu projektētajām ēkām. Pastaigas laikā jaunieši izzināja arī daudzveidīgo akmens materiālu izmantošanu Rīgas būvēs, piemēram, tilta pār pilsētas kanālu Krišjāņa Valdemāra ielā, Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā un Kongresu namā. Īpašu uzmanību piesaistīja arī piemiņas zīme akmenī pirmajai latviešu teātra izrādei Rīgā, kas uzskatāma par nozīmīgu kultūrvēsturisku objektu.

Latvijas Nacionālajā bibliotēkā darbnīcas laikā izglītojamie guva teorētiskas un praktiskas zināšanas par iespiedpreses vēsturi un tās izmantošanu mākslā. Izglītojamie tika aicināti radīt savus mākslas darbus augstspieduma tehnikā: sākot ar skices veidošanu, augstspieduma iespiedformas jeb klišejas izgatavošanu, līdz pat darbu nodrukāšanai. Darbnīcas laikā tika īpaši uzsvērta nospieduma kvalitāte, krāsu izvēle un kompozīcijas veidošanas principi. Pēc darbnīcas jaunieši apmeklēja izstādi ar nosaukumu “Teksts mūs neinteresē”, kas lika aizdomāties par mākslu, kas runā bez vārdiem. Tā izceļ grāmatas dizaina, cilvēka un tehnoloģijas mijiedarbību. Eksponāti atklāja veidus, kā vizuālie un materiālie elementi spēj paust dziļas idejas, neprasot verbālu paskaidrojumu. Izglītojamie ne vien guva jaunu māksliniecisku pieredzi, bet arī iemācījās kritiski analizēt redzēto. Tā pievēršas vizuālo un materiālo elementu – formu, krāsu, līniju un faktūru – spējai izteikt idejas un radīt stāstus. Izstāde aicina skatītājus apdomāt, kā māksla var runāt bez vārdiem, veicinot vizuālo uztveri un interpretāciju. Ekspozīcija izaicina ierastos priekšstatus par tekstu kā galveno informācijas nesēju un mudina novērtēt alternatīvus izteiksmes līdzekļus mākslā. Izstādes noformējums atgādināja datorspēli, kurā katrs var darīt to, kas labāk patīk. Izglītojamie iepazina grāmatu tapšanas vēsturi, jaunākās drukas mašīnas, no stikla gabaliņiem varēja salikt vinjeti un izveidot grāmatas titullapu, kā arī apskatīja pirmo datoru Latvijā, ko izstādei nodeva Vilnis Vikmanis.

Ekskursija bija vērtīga un daudzpusīga pieredze, kas ļāva izglītojamajiem ne tikai iepazīties ar mākslas un arhitektūras vēsturi, bet arī pašiem izmēģināt spēkus radošos darbos. Šādas nodarbības veicina kritisko domāšanu, radošumu un izpratni par Latvijas kultūras mantojumu. Izglītojamie mājās atgriezās ar jaunu pieredzi, pašu radītiem darbiem un lielu interesi par Latvijas kultūras un mākslas bagātībām.

Paldies par sirsnīgo uzņemšanu un iespēju papildināt zināšanas gan profesionālajā jomā, gan izzinot Latvijas vēsturi, kas izglītojamajiem noderēs turpmākajā mācību procesā.

Fotogalerija

Informāciju sagatavoja: Arhitektūras un dizaina nodaļas vadītāja Sigita Svēteņa

« atpakaļ